Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ karmienie noworodka
Jeszcze nie wiesz jak będzie przebiegał twój poród. Może się zdarzyć, że mimo braku komplikacji w czasie ciąży będziesz musiała urodzić przez cesarskie cięcie lub zdecydujesz się na znieczulenie, po których to zabiegach nie będziesz mogła od razu karmić dziecka. Bez względu na to moment pierwszego karmienia maluszka na pewno nadejdzie, a wtedy ty w pełni poczujesz się matką i odczujesz wyjątkową jedność z twoim maleństwem. Nie obawiaj się braku laktacji, swojej nieumiejętności przystawienia dziecka do piersi czy innych problemów związanych z karmieniem. Gdy nadejdzie moment pierwszego karmienia zaufaj instynktowi macierzyńskiemu, który podpowie ci jak to zrobić.
Pierwsze karmienie dziecka powinno się odbyć zaraz po porodzie. Według standardów opieki okołoporodowej po urodzeniu dziecko powinno od razu zostać położone na piersi mamy i przebywać tam przez 2 godziny. W czasie tego pierwszego kontaktu skóra do skóry maluszek najpierw będzie zmęczony i trochę zszokowany po porodzie, ale bliskość i ciepło mamy uspokoją go i nabierze szybko sił. Po odpoczynku poczuje głód i instynktownie zacznie szukać piersi mamy. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie lub dostałaś znieczulenie czy inne środki farmakologiczne będziesz musiała zaczekać aż zostaną one usunięte z organizmu, ponieważ dostają się one również do mleka. Dopiero po tym czasie będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo. Jeśli natomiast rodziłaś siłami natury i nie stosowałaś znieczulenia bez przeszkód możesz zacząć karmić maluszka jeszcze na sali porodowej.
1. Ułóż się wygodnie – w miarę możliwości podłóż sobie poduszkę pod głowę, aby nie leżeć na płasko, tak by twoje mięśnie były rozluźnione. Możesz położyć się też na boku, a nawet usiąść, jeśli dasz radę i będzie ci tak wygodnie. Główkę, plecy i pośladki maluszka ułóż w jednej linii, aby główka dziecka nie była skręcona ani przygięta do piersi.
2. Przystaw dziecko do piersi – jedną dłonią chwyć swoją pierś tak, by cztery palce podtrzymywały ją od spodu, a kciuk znajdował się nad brodawką. Ważne jest, abyś palcami nie dotykała otoczki brodawki, ale dalszą część skóry wokół niej. Dotknij brodawką ust dziecka, poczekaj aż maluch szeroko je otworzy i włóż brodawkę tak, by dotykała ona podniebienia malca równocześnie drugą ręką nałóż buzię malca na pierś. W ten sposób maluch powinien prawidłowo ją uchwycić. Usta dziecka muszą w całości być wypełnione piersią, a maluch powinien ssać nie tylko samą brodawkę, ale też jej otoczkę. W ten sposób mleko będzie bez problemu płynęło z piersi, a ciebie nie będą one boleć. Gdy dziecko nieprawidłowo złapie pierś oderwij je od niej wkładając czubek palca w kącik ust maluszka i przystaw je jeszcze raz.
3. Czy maluch prawidłowo je – dobrze przystawione do piersi dziecko trzyma brodawkę razem z otoczką od spodu podtrzymując ją językiem, dolna warga dziecka jest wywinięta, czubek nosa i broda malucha dotykają piersi. Maluch na początku zaczyna ssać szybko, a gdy złapie już pierwsze krople pokarmu zwalnia tempo i słychać odgłos połykania. Na początku możesz odczuwać lekkie kłucie lub mrowienie w piersiach spowodowane przez skurcz oksytocynowy. Dzięki niemu wydziela się pokarm i masz pewność, że malec prawidłowo je.
4. Zachęcaj dziecko do jedzenia – kilka kropli mleka oraz ciepło i bliskość mamy to wystarczające warunki, aby maluch w czasie karmienia zasnął. Jednak nie pozwalaj mu na to, ponieważ podczas pierwszych karmień kształtuje się odruch ssania u dziecka, a twoje piersi pobudza to do laktacji. W zależności od tego, ile dziecko ssie, tyle w przyszłości piersi będą wytwarzać pokarmu, dostosowując się do wymagań malca. Ważne jest więc, aby od początku prawidłowo je stymulować, dlatego budź maluszka głaszcząc go po buźce lub masując nóżki czy rączki.
>>> Czytaj też:
Mamy radzą: sprawdzone domowe sposoby na problemy z karmieniem piersią
Już od początku ciąży piersi przygotowują się do karmienia dziecka. Stają się coraz cięższe, większe i nabrzmiałe pod wpływem hormonów, które stymulują gruczoły mlekowe w piersiach do wytwarzania pokarmu. Pierwszym mlekiem jakie noworodek otrzymuje od mamy jest tzw. siara, która jest szczególnie bogata w białka, sole mineralne, witaminy oraz immunoglobuliny klasy A. Te ostatnie to przeciwciała, które pełnią niezwykle ważną rolę w prawidłowym kształtowaniu układu immunologicznego oraz pokarmowego dziecka, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia u niego alergii.
Mleko kobiece zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze: białko, cholesterol korzystnie wpływający na rozwój układu nerwowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy.
Pierwsze karmienie dziecka nie polega na tym, aby dziecko się najadło. Nie musi dużo jeść, a wystarczy mu nawet kilka kropli siary. Zwykle zjada jej zaledwie pół łyżeczki i zasypia. Na początku jeszcze nie jest głodne, bo ma wszystkie potrzebne składniki, które pozyskało w czasie życia płodowego. Najważniejsze w pierwszym karmieniu to kontakt z mamą, jej bliskość, która daje poczucie bezpieczeństwa dziecku oraz siara, która dostarcza maluszkowi dobre bakterie mające chronić jego układ odpornościowy i pokarmowy przed wszelkimi infekcjami.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pierwsze karmienie piersią - wszystko, co trzeba wiedzieć. ZOBACZ FILM>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.09.09 08:59
U mnie zaraz po porodzie dziecko dostało pierś. Dziwiłam się że nie będzie umiało ale pielęgniarka pomogła i od razu dziecko złapało pierś. Zapomina się już wtedy o wszystkim!
gocha2323 2016.09.07 11:28
po porodzie tydzień czasu nie miałm pokarmu! synek był strasznie niecierpliwy, chciał jeść musiałm Go karmić tydzień MM, potem przez pół roku ściągałam pokarm, bo synek nie chciał ssać:(
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.